„Gera juoktis, kol dantys sveiki“,– teigia lietuvių liaudies išmintis. Šypsena yra kiekvieno iš mūsų puošmena, tad norisi ja džiaugtis, o ne slėpti. Deja, apie šypseną, dantų sveikatą neretai susimąstoma tik tada, kuomet atsiranda skylutė dantyje, pradeda skaudėti ar atsiranda kitų akivaizdžių dantų ligų požymių. To būtų galima išvengti, jei būtų rūpinamasi dantimis ir burnos higiena kiek daugiau nei išsivalant dantis ryte dantų šepetėliu.
Burnos higienos profilaktika padės išvengti dantų bei dantenų ligų
Profilaktika yra geriausias būdas užkirsti kelią dantų ligoms. Tinkama dantų priežiūra nėra sudėtinga, tereikia atsiminti ir laikytis kelių taisyklių:
- Dantis valyti du kartus per dieną – ryte po valgio ir prieš miegą.
- Jei sergama periodonto ar dantenų ligomis, aktyviuoju kariesu, valyti dantis tiek kartų, kiek nurodė dantų gydytojas arba mažiausiai 3 kartus per dieną po pagrindinių dienos valgymų: pusryčių, pietų ir vakarienės. Taip pat būtina ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius lankytis pas gydytoją periodontologą.
- Dažniau keiskite dantų šepetėlį. Vos tik pastebimi išsisklaidę šereliai, dantų pastos sankaupos prie šerelių pagrindo, jau reikėtų keisti šepetėlį. Naudokite tik minkštą dantų šepetėlį.
- Jei sirgote kvėpavimo takų ligomis (angina, bronchitu, sloga ir pan.), pasveikus išmeskite šepetėlį.
- Rinkitės dantų pastą, kuri tinkama būtent jums – ją geriausiai jums parinks gydytojas odontologas ar burnos higienistas. Natūralu, jog didesnėje šeimoje vonios kambaryje bus 3–4 skirtingos dantų pastos (taip ir turi būti).
- Nepamirškite liežuvio! Ant liežuvio besikaupiančios bakterijos kelia pavojų dantims ir dantenoms.
- Kartą per dieną išvalykite tarpdančius tarpdančių siūlu. Siūlas pašalina apnašas ten, kur nepasiekia dantų šepetėlis. Valymas tarpdančių siūlu tuo pačiu yra ir masažas, kuris stiprina ir stangrina dantenas. Dantenų kraujavimas yra vienas iš organizmo būdų įspėti Jus, kad tarpdančius valote blogai arba per retai. Tokiu atveju reikėtų užsiregistruoti pas gydytoją odontologą profilaktiniam patikrinimui ar profesionaliai burnos higienai.
Kai šios kelios taisyklės taps elementarios ir suprantamos jūsų namuose, namiškių dantys bus saugūs nuo ligų ir dantų skausmo. Tačiau, dera pripažinti, jog kasdieninė higiena apsaugo nuo minkštųjų dantų apnašų (maisto likučių), tačiau norint pašalinti dantų akmenis, pasiekti norimo dantų baltumo galima tik atliekant profesionalią burnos higieną, kurią atlikti gali gydytojas odontologas arba burnos higienistas.
Profesionali burnos higiena
Tai, ko negali dantų šepetėlis, gali profesionali burnos higienos procedūra. Burnos higienistai ultragarsu ir odontologiniais instrumentais pašalina minkštąsias apnašas, akmenis ne tik matomose vietose, bet ir susidariusius po dantenomis, tarpdančiuose. Jei dantys praradę savo natūralią baltą spalvą (dėl kavos, rūkymo, vaistų), jie nupurškiami sodapūte, arba kitaip vadinamu “Air flow” metodu. Apsilankymas pas burnos higienistą duoda itin gerų rezultatų ir, žinoma, sugrąžina Jums šypseną.